Svet ajurvédy

Autor: Viera Špačková | 8.11.2018 o 14:36 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  132x

Ajurvéda - vôbec najstarší tradičný liečebný systém využívaný v Indii už viac ako 5000 rokov. Obsahuje odporúčania ohľadom životného štýlu, stravy, bylinnej liečby, pričom neexistuje jedno všeobecné odporúčanie pre všetkých.

Najzdravšia strava je raw strava s dostatkom zeleniny a ovocia. Ale kdeže, jedzte všetko, len musíte znížiť počet karbohydrátov, či tukov alebo sú to cukry? Nie, nie, stravu musíte vždy tepelne upraviť. Nemali by ste jesť sladké. Nemali by ste jesť slané. Nemali by ste jesť kyslé. Nemali by ste jesť? :-) Čo je pre mňa vlastne dobré?

A je jedno kedy pôjdem spať? Môžem spať cez deň? Mám ísť behať, posilňovať, meditovať?

Aká diéta je tá najlepšia a aký životný štýl mám zvoliť?

A práve v tomto mi učarovala ajurvéda, pretože nepresadzuje jeden jediný kľúč pre všetkých. Podľa ajurvédy neexistuje jedno všeobecne platné odporúčanie, ktorého sa máme všetci držať, či už sa to týka stravy, životného štýlu alebo spôsobu oddychu. Ajurvéda vníma každého človeka ako celok a individualitu, posudzuje rovnováhu či nerovnováhu v ňom samom a snaží sa upraviť jeho stravu a životný štýl tak, aby sa cítil a fungoval ideálne. Ak je telo a myseľ v rovnováhe, choroba nemá šancu. V ajurvéde sa teda nedočítate o jednej jedinej najlepšej diéte pre všetkých, či jednom jedinom najvhodnejšom životnom štýle, podľa ktorého máte postupovať. Dáva vám však kľúč, podľa ktorého prídete sami na to, čo je pre vás najlepšie. A tomu sa chcem v mojom blogu venovať. Priblížiť vám ajurvédske odporúčania, aby ste si vybrali tie, ktoré platia pre vás.

Možno to nie je pre vás nič nové. Možno ste už o nej počuli. Stáva sa čoraz známejšou aj v Európe a USA. Aj keď postup je pomalý, no tí, čo sa o ňu začnú zaujímať, sa už zvyčajne k iným prístupom nevrátia...

 

Úvod do ajurvédy

Samotný názov ajurvéda sa dá preložiť ako veda o živote (slovo ajur znamená v preklade život). Je to pre nás akýsi manuál ako viesť šťastný a spokojný život. 

Ajurvéda predstavuje tradičný indický medicínsky systém. Ako samostatný systém ho uznala aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO. Ajurvédska medicína kladie dôraz na používanie prírodných bylinných produktov, minerálov, zmenu životného štýlu a stravovacích návykov. Dôležitou súčasťou sú aj meditácia a očista. 

 

Základné princípy v ajurvéde, rovnováha dóší Vata, Pitta a Kapha

V ajurvéde existujú 3 základné energie, tzv. dóše: Vata, Pitta a Kapha.

Tieto tri energie úplne kontrolujú vesmír a sú zodpovedné za pohyb planét (Vata), ich vznik a zánik (Pitta) a vývoj a udržiavanie nového života (Kapha). Rovnaké tri energie je možné nájsť vo vnútri každého živého organizmu a sú zodpovedné za zdravie aj choroby. Ich rovnováhou vzniká zdravie a harmónia, pri ich nerovnováhe dochádza k vzniku chorôb a chaosu. Tieto energie vládnu všetkým procesom na všetkých úrovniach nášho života. Vata vládne všetkému pohybu, Pitta vládne všetkému teplu a premene a Kapha všetkému rastu, štruktúre a mazu. Naša strava, naše správanie, ročné obdobia, emócie a náš životný štýl majú spolu vplyv na rovnováhu týchto troch energií.

Hlavným princípom liečby v Ajurvéde je zachovať rovnováhu energií Vata, Pitta a Kapha zmenou životného štýlu, našich myšlienok, našej stravy a porozumením prírody a tiež prostredníctvom bylinných prípravkov.

„Samadosha amagnisch samadhatu malakriya Prasanna atma mana swastha iti abhidhiyate.“ (verš Sanskritu)

Rovnováha troch energií, Agni (ohňa trávenia), Dhatus (tkanív) a správne fungovanie Mala (odpadového hospodárenia), šťastný stav Atman (duše), správne fungovanie zmyslových orgánov a mysle sú symptómy zdravého života.

Toľko úvod do ajurvédy. V ďalšom článku nájdete informácie o význame energií Vata, Pitta a Kapha a už konkrétnejšie odporúčania.

Kto nemôže vydržať, viac o ajurvéde si môžete prečítať aj na www.planetayurveda.sk

 

 
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Maďarič tvrdí, že Fico poprel byt na Vazovovej. V Smere o tom nevedia

Fico podľa Maďariča povedal, že v byte nebol.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Môže spôsobiť Dankova rigorózna práca koniec koalície?

Na vyvodenie dôsledkov už vyzývajú aj koaliční partneri.

KOMENTÁRE

Slobodu nestači vdychovať ako paru v saune

Čo všetko sme nevedeli o našej slobode


Už ste čítali?